Yves Saint Laurent
Yves Saint Laurent  
Yves Henri Donat Mathieu Saint Lauren se narodil 1. srpna 1936 v Alžírsku. V roce 1953 odešel do Paříže, kde začal pracovat v módním domě Christiana Diora. V roce 1957, po Diorově smrti, se Laurent ujal vedení společnosti a stal se tak nejmladším návrhářem ve světe haute couture. Krátce po nástupu do funkce ho povolala francouzská armáda, aby si odsloužil povinnou vojenskou službu. Po dvaceti dnech neustálého stresu způsobeného zejména jeho kolegy vojáky, byl Saint Laurant hospitalizovaný v psychiatrické léčebně. Po Laureátově odchodu na vojnu převzal vedení Diorova domu Marc Bohan, který setrval čele až do roku 1989.

Yves Saint Laurent po návratu z vojny začal budovat svou značku YSL. V roce 1961 vytvořil svou první kolekci. Výsledky byly úžasné: trapézové šaty inspirované strohými obrazy holandského malíře Pieta Mondriana a pop artovými serigrafy Andyho Warhola.


Začal s navrhováním unisexového oblečení
Šaty s motivem obrazu Pieta Mondriana
  Šaty s motivem obrazu
Pieta Mondriana
a přenášením mužských prvků do ženské módy,jakými jsou sako a kalhoty. Vynalezl dámský kostým s nohavicemi a rovněž vytvořil ženskou verzi pánského smokingu pro svou kolekci z roku 1965, kterou nazval Le Smoking.

V roce 1966 otevřel první ze sítě butiků pret-a-porter, kterou nazval Yves Saint Laurent Rive Gauche.

Navzdory tomu, že byl Laurent oblíbený a uznávaný módní návrhář se jeho společnost koncem 90. let dostala do ztráty. V roce 1993 koupila farmaceutická filma Sanofi společnost Yves Saint Laurent a v roce 1999 převzal značku Yves Saint Laurent módní konglomerát Gucci Group, kde Laurent nadále navrhoval šaty v linii haute couture. V roce 2002 vyvrcholily neshody se společností Gucci Group, které vedly k odchodu Yvese Saint Laurenta. Poslední rozlučková módní přehlídka se konala 7. ledna 2002 v Pompiduově centru v Paříži.

V současnosti YSL vyrábí dámskou a pánskou konfekci a doplňky jako kravaty, kabelky, kožené výrobky a obuv.

Yves Saint Laurent zemřel 1. června roku 2008 v Paříži.

Věrnými zákaznicemi značky Yves Saint Laurent byly např. Paloma Picasso nebo Catherine Deneuve

Paloma Picasso
Paloma Picasso
Poslední módní přehlídka
Poslední módní přehlídka
Catherine Deneuve
  Catherine Deneuve
Copyright ©2005 - 2019 SEKORA consulting s.r.o.
Navštivte nás na Facebooku    Navštivte nás na Facebooku
Programování a webhosting MagicHouse s.r.o.