Proužkové kravaty
Proužkový kravatový vzor pochází z Británie z poloviny 19. století. Proužky na kravatách symbolizovaly vojenskou minulost nositele - příslušnost k jednotce, jejíž barvy symbolizovaly pruhy na kravatě. Proužkové kravaty celosvětově zpopularizoval především vévoda z Windsoru ve 20. a 30. letech 20. století.

Klasické britské (nebo lépe řečeno evropské) proužkové vázanky mají pruhy, které směřují od levého ramene k pravé kyčli. Tento trend vychází vstříc typickému zapínání pánského saka, kdy levá část předního dílu se pokládá na pravou (a tento styl zapínání zase vznikl v dobách, kdy muži nosili meče, a umožňoval pravákům bezproblémově meč tasit).

Kravata Brooks Brothers No. 1
Kravata Brooks
Brothers No. 1
Přední americký módní dům Brooks Brothers uvedl ve 20. letech 20. století na americký trh proužkové kravaty (Brooks Brothers kravata č. 1 se mimochodem vyrábí dodnes), u kterých je směr pruhů obrácený - tedy od pravého ramene k levé kyčli. Dnes jsou oba směry stejně akceptovány, i když podstatná většina evropských kravat používá původní "britský" vzor.

V dnešní době se proužkové kravaty těší velké oblibě. Vyrábějí se v mnoha barevných kombinacích s různou šířkou pruhů a proužků a některé kombinace se opakovaně stávají módními hity. Je nesporným faktem, že proužkové kravaty se hodí prakticky pro jakoukoliv příležitost a zejména decentnější barevné kombinace jsou ideálním námětem na dárek.

John F. Kennedy s "americkým" proužkem
John F. Kennedy
s "americkým" proužkem
  Clint Eastwood
Clint Eastwood
  David Niven
David Niven


Vhodnost proužkových kravat pro různé příležitosti
Do společnosti Pro každý den Pro volný čas Jako dárekCopyright ©2005 - 2018 SEKORA consulting s.r.o.
Navštivte nás na Facebooku    Navštivte nás na Facebooku
Programování a webhosting MagicHouse s.r.o.