Jak vybrat aktovku
Aktovka je naprosto běžnou součástí pánského „pracovního“ oblečení. Jejím hlavním účelem je, aby zajistila možnost snadného a pohodlného transportu těch věcí, které muži přenášejí mezi svou prací a domovem nebo nosí na obchodní schůzky – diář, pouzdro na brýle, dokumenty a v poslední době především notebook, PDA, mobilní telefon a další civilizační vymoženosti. Musí proto být optimálně uzpůsobena, musí být tedy FUNKČNÍ.
Aktovka je však i nedílnou součástí pánského oblečení, takže má i svou výraznou funkci estetickou. Měla by ladit se zbytkem ošacení a v optimálním případě by měla pomáhat vyjádřit osobnost svého majitele. Správná aktovka by měla tedy mít STYL.
V následujících odstavcích najdete pár tipů, které by vám mohly pomoci s výběrem té nejvhodnější.

Velikost
Aktovky se vyrábějí v nepřeberné škále velikostí, ale s požadavkem na možnost nosit s sebou notebook se obvyklá velikost ustálila na rozměrech, které kopírují jeho velikost. To, co ale aktovky od sebe odlišuje, je počet hlavních vnitřních přihrádek –tedy jejich hloubka.
Obvyklý počet hlavních vnitřních přihrádek je 1, 2 nebo 3. Pokud má aktovka jenom jednu hlavní přihrádku, je určena pro přenášení notebooku a několika méně rozměrných doplňků (telefon, PDA) a jenom omezeného množství papírových dokumentů. Dnes nejběžnější jsou aktovky se dvěma hlavními přihrádkami – jedna je určena na notebook a druhá buď na další objemnější doplňky (diář, deštník, pouzdro na vizitky) nebo na větší množství papírových dokumentů. Aktovky se třemi hlavními oddíly patří k těm největším, které jsou na trhu, a pojmou již neuvěřitelné množství věcí – notebook, diář, spisovku, šanon a samozřejmě i běžné menší doplňky.
Proto náš první tip zní – rozmyslete si, co vše budete v aktovce nejčastěji nosit, a tomu podřiďte i počet hlavních přihrádek
Aktovka určená pro bezpečný transport notebooku musí být samozřejmě tak velká, aby se do ní ten váš notebook vešel. Ověřte si proto, zda se váš notebook do vámi vybrané aktovky vejde.

Barva
Klasickými barvami pánských aktovek jsou pouze dvě – černá a hnědá. Při volbě barvy platí jedno obecně uznávané pravidlo – všechny kožené doplňky oblečení by měly mít stejnou barvu (byť v rozdílných odstínech). Z toho důvodu by aktovka měla mít stejnou barvu jako boty a opasek (a puristé a detailisté ještě doplňují pásek na hodinkách – pokud je kožený, peněženku a náprsní tašku). Druhé pravidlo, které ale již není tak striktně akceptováno, praví, že barva přezek (nebo spíše veškerého kovového kování) na aktovce – stříbrná nebo zlatá – by měla být stejná s barvou přezky na opasku a případně s barvou kovových náramkových hodinek (a co brýle??? ;-))).

Tvar
Výběr aktovky podle jejího tvaru je naprosto individuální. Aktovky se vyrábějí s jednou nebo dvěma přezkami, s ozdobnými přezkami nebo jako tzv. „doktorské“ aktovky (zastoupené v naší nabídce modely Morgan a Halsted). Ale z hlediska tvaru je správný přesně ten, který se vám líbí nejvíc.

Materiál a zpracování
Klasická aktovka je vyrobena z pravé kůže. Tečka. Vše ostatní již na první pohled vypadá levně (i když třeba jde o drahou corduru). Kromě základního materiálu věnujte při výběru aktovky pozornost i tomu, jak bytelně na vás působí zipy, přezky, karabinky a další součásti. Pouze použití těch nejkvalitnějších galanterních doplňků zaručuje dlouhou životnost a bezstarostné používání aktovky, stejně jako pečlivé řemeslné zpracování.

Oddíl na notebook
Přenosný osobní počítač by měl být v aktovce dobře chráněn proti poškození při náhodném pádu na zem. Například všechny aktovky značky McKlein mají přihrádku na notebook polstrovanou materiálem s plástvovou strukturou, který pohlcuje i velmi silné nárazy, a proto bude váš laptop v těchto aktovkách ideálně chráněn.

Zavírání
Existuje široké spektrum přezek na zavírání aktovek – od těch nejjednodušších až po velmi dekorativní a zdobné. Ty opravdu klasické jsou ale ty nejjednodušší. Přezky se vyrábějí neuzamykatelné, se zámkem na klíček nebo s kódovým zámkem (otevření je možné pouze po zadání správné číselné kombinace).

Hmotnost
Ideální aktovka by měla být pevná, odolná, vyrobená z kvalitního materiálu, s polstrovaným oddílem na notebook a – lehká. Bohužel nízká hmotnost je v protikladu ke kvalitnímu zpracování a použití těch nejkvalitnějších materiálů. Kvalitní kožené aktovky na notebook mají dnes váhu okolo 2 kg, což sice není jako pírko, ale je to naprosto snesitelné. Pokud cestujete především autem, pak asi hmotnost nebude vaším hlavním rozhodovacím kritériem.

Ostatní
Věnujte pozornost i tomu, zda je aktovka vybavena ramenním popruhem, zda má popruh protiskluzovou úpravu (aby neklouzal z ramene) a aby jeho vnitřek byl vyroben z hmoty, která pohlcuje rázy (obvykle se jedná o neopren). Takový ramenní popruh pak umožňuje snadné a pohodlné nošení aktovky přes rameno.
Pokud často cestujete letadlem, bude vás zajímat i možnost připevnit aktovku na rukojeť zavazadlového vozíku (trolley). Aktovky McKlein jsou vybaveny patentovaným řešením SmartZipper, které takovou montáž umožňuje.
A v neposlední řadě by měla mít aktovka dostatečné množství kapes na drobnosti, které nosíte s sebou – telefon, PDA, tužky, vizitky, CD, zdroj k laptopu a další.A tip poslední – vyberte si takovou aktovku, která se vám líbí.


Copyright ©2005 - 2021 SEKORA consulting s.r.o.
Navštivte nás na Facebooku    Navštivte nás na Facebooku
Programování a webhosting MagicHouse s.r.o.