Anatomie košile


Límeček
Ačkoliv to na první pohled nemusí být zřejmé, je límeček asi tou nejdůležitější komponentou košile. Je to dáno tím, že límeček je umístěn těsně pod obličejem a spolu s klopami saka a případně kravatou rámuje a především i ovlivňuje celkový výraz obličeje.

Ačkoliv existuje nepřeberné množství tvarů košilových límečků a jejich variací a těch nejzákladnějších typů je minimálně 7, pro běžné přiblížení lze hovořit o třech základních typech límečku. Aby situace nebyla tak jednoduchá, každý výrobce košilí používá poněkud jinou terminologii pro označování límečků a orientace v označení není zcela triviální.

Klasický límeček
Tento typ límečku je nejrozšířenější a nejuniverzálnější. Klasický límeček je tzv. "jistou volbou" a hodí se (možná ne zcela ideálně, ale rozhodně se hodí) prakticky k libovolnému typu obličeje. Ideální kravatové uzly pro klasický límeček jsou Four-In-Hand, poloviční Windsor a Pratt. Košile s tímto límečkem je možné velmi dobře nosit i bez kravaty a to jak se zapnutým knoflíčkem u krku, tak i s rozhalenkou. Jako "Classic" tento typ označují např. Turnbull & Asser, Thomas Pink, Hilditch & Key nebo Charles Tyrwhill, T.M. Lewin mu říká "Prince of Wales" a Harvie & Hudson ho označuje jako "Kent".

Otevřený límeček
Cípy límečku jsou u tohoto typu více otevřené, prostor mezi nimi je široký a někdy je hrana límečku až rovnoběžná s linií ramen. Košile s otevřeným límečkem jsou velmi elegantní a mají opravdový "šmrnc", ale nehodí se příliš k širokému nebo kulatému obličeji. Nejrozšířenější kravatový uzel Four-In-Hand působí u košil s otevřeným límečkem obvykle titěrně a velmi nevyváženě a i košile s otevřeným límečkem bez kravaty (ať již zapnutá u krku či ne) nevypadá zrovna nejlépe. Turnbull & Asser označuje tento límeček jako "Regent", T.M. Lewin jako "Windsor", ostatní výrobci mu obvykle říkají "Cutaway".

Button - down límeček
Límeček, který má ve vrcholech cípů malé knoflíkové dírky, které umožňují připnutí límečku ke knoflíčkům na předním dílu košile. Traduje se, že tento typ límečku byl odkoukán od hráčů pola, kteří si takto připevňovali límce, aby jim nevlály při hře. Asi nejprestižnějším výrobcem tohoto typu košile je americká značka Brooks Brothers. Button – down límeček má podobný tvar jako klasický, není ale vyztužený. Košile s button – down límečkem jsou dnes akceptovatelné i ve formálním prostředí, i když vždy působí výrazně uvolněněji, než košile s klasickým nebo otevřeným límcem. I pokud se košile s button – down límečkem nosí rozhalené, patří ke zvyku zapínat si knoflíky na límečku. Velmi dobře se hodí do sportovního saka nebo do blazeru a to jak s kravatou, tak i bez. Button – down košile je téměř ideálním doplňkem pod svetr, kde podtrhuje sportovnější image nositele.

Výztuže límečku
I když je límeček košile vyztužen několika vrstvami "vnitřní" látky, mívají límečky méně kvalitních košilí tendenci se kroutit (zejména po několika vypráních) a nahoru odstávající cípy límečku nejen že nevypadají esteticky, ale prozrazují i nevalnou kvalitu košile. Z toho důvodu mají kvalitní košile v límcích zasunuté tzv. výztuže límečku. Jedná se o úzké pásky z umělé hmoty, které jsou na jednom konci zašpičatěny tak, aby kopírovaly tvar cípu límečku. Některé košile mají výztuž napevno všitou do límce, ty nejkvalitnější košile (mj. všechny košile Turnbull & Asser) pak mají výztuže, které se vsouvají (při nošení košile) a vysouvají (při praní) do speciální "kapsičky" na spodní straně límečku. Vyrábějí se i výztuže ze stříbrného nebo zlatého plíšku, případně i z perleti, kterými je možné nahradit standardně dodávané plastové.

Manžety
U košilí s dlouhým rukávem je na úrovni zápěstí rukáv zakončen manžetou. V zásadě existují dva typy manžety, které se liší způsobem zapínání.

Manžeta se zapínáním na manžetový knoflíček
Rukáv je delší právě o šířku manžety a při zapínání se ohne nahoru. V manžetě jsou čtyři knoflíkové dírky, které se na sebe přiloží tak, aby jimi bylo možné provléknout a zamknout manžetový knoflíček. Tento způsob zapínání rukávu je velice elegantní a používá se zejména pro formální příležitosti. Bývá označován jako "double cuff" nebo jako "French cuff".

Manžeta se zapínáním na knoflíček
U tohoto způsobu zakončení rukávu je na jedné straně manžety knoflíček (nebo knoflíčky) a na druhé odpovídající počet dírek. Někteří výrobci využívají speciálního uspořádání knoflíčků jako způsob, jak odlišit své košile – např. Turnbull & Asser používá (a patentově chrání) na manžetě tři knoflíčky v řadě.

Střih košile
Pánské košile se vyrábějí ve dvou základních střizích. První, označovaný jako klasický nebo normální (u košil z Jermyn Street označovaný obvykle jako "Regular Fit"), označuje košile, u kterých je šířka košile po celé její délce stejná a kopíruje šířku v ramenou. Tento střih poskytuje poněkud více komfortu při nošení a dokáže schovat menší bříško. Druhým základním střihem je tzv. projmutý (tzv. "Slim Fit" nebo "Custom Fit"), u kterého je košile v oblasti pasu zúžena. Střih této košile lépe zvýrazňuje atletické postavy.

Délka košile
Správná délka košile je taková, aby spodní okraj košile sahal až pod zadek nositele. Pokud je košile kratší, hrozí, že se bude vytahovat z kalhot, což opravdu není ani hezké, ani přípustné ani pohodlné.

Barva košile
Ještě před cca 100 lety byla jedinou přípustnou barvou košile pouze bílá. Postupně se druhou akceptovatelnou barvou stala modrá, která dokonce lépe kontrastuje s obličejem. Po první světové válce se začaly nosit košile prakticky v libovolné barvě či barevné kombinaci. V dnešní době platí, že nejuniverzálnější barvou, kterou lze nosit opravdu k libovolné kombinaci oblečení je bílá (bílá košile je jediná, kterou je vhodné nosit na striktně formální příležitosti), následovaná světle modrou. Další "klasické" barvy jsou tmavší odstíny modré, růžová (barva, která je velmi univerzální a dobře kombinovatelná, ale která není u heterosexuálních mužů příliš oblíbená), světle žlutá (krémová) a světle šedivá.

Vzorek košile
I přípustný vzorek košile prodělal obdobný vývoj, jako barevná škála košilí. Původní jednobarevný vzorek byl po první světové válce doplněn proužkem, zpočátku jemným a postupně i širším. Jako klasickou lze označit bílou košili s jemným modrým proužkem, která patří k velmi univerzálním a oblíbeným. V současné době je spektrum barev proužků na bílém podkladě velmi široké a sahá od světle modré přes tmavší modrou, růžovou, fialovou, červenou až po černou. U proužku platí, že čím je proužek širší a výraznější, tím ležérněji košile vypadá. Samostatnou kapitolou jsou košile s proužky různých barev, kde se vyskytují vzory decentní, ale i vyzývavé a křiklavé. Košile s kostičkou patřily ještě donedávna ke garderobě na volný čas. Vývoj posunul vnímání kostičkových košilí tak, že košile s jemnou, jednobarevnou kostičkou (obvykle modrou na bílém podkladě, ale může být i růžová, fialová nebo i hnědá) je zcela akceptovatelná do formálního firemního prostředí a pouze vícebarevné a větší kostičky zůstávají v oblasti košilí pro volný čas.

Náprsní kapsička
Někteří výrobci našívají na levou stranu košile náprsní kapsičku, jiní ji v žádném případě nepoužívají. Obecně platí, že náprsní kapsa je akceptovatelná pouze u košilí se zapínáním rukávu na knoflíčky a nikoliv na manžetové knoflíčky. Pokud na košili kapsička je, měla by být nevýrazná a v případě vzorovaných košilí musí vzorek na kapsičce přesně navazovat na vzorek na košili.

Detaily
Kvalitní značkové košile jsou vybaveny určitými drobnými detaily, které dále posilují image značkových košilí.

Mezi tyto drobnosti patří např. malý klínek látky, který je vsazen do spodní hrany vertikálního švu na boku košile. Smyslem tohoto klínku je vyztužit tuto namáhanou část košile, ale někteří výrobci tento klínek využili k odlišení svých košilí od konkurence. Např. klínek u košilí Thomas Pink je růžový (a odráží tedy i název výrobce). Turnbull & Asser používá u svých konfekčních košilí klínek barvy bílé, zatímco u košilí vyrobených na zakázku je klínek ze stejné barvy jako košile.


Dalším detailem je sedlo košile (umístěné vzadu na ramenou), které je svisle rozděleno na dvě části. Tento detail se vyvinul z košilí, šitých na zakázku a vychází z toho, že nikdo nemá obě ramena naprosto symetrická a ve stejné výšce. Rozdělením sedla na dva díly je možné (u určitého způsobu výroby košile) opticky vyrovnat rozdíly ve výšce obou ramen.

Samozřejmým detailem kvalitních košilí je, že vzorek košile (především u proužkových a kostičkových) na sebe ve švech přesně navazuje. Ačkoliv tento požadavek vypadá naprosto samozřejmě, jeho splnění vyžaduje nejen vyšší spotřebu materiálu, ale především zkušenosti a praxi při výrobě.

Knoflíčky, které zapínají košili by měly být u luxusních košilí výhradně perleťové. Perleťové knoflíčky jsou velmi tvrdé, jsou téměř nerozbitné a jsou i velmi příjemné na pohled, kdy mění svoji barvu – podobně jako hologram – podle úhlu pohledu.Copyright ©2005 - 2022 SEKORA consulting s.r.o.
Navštivte nás na Facebooku    Navštivte nás na Facebooku
Programování a webhosting MagicHouse s.r.o.