Tvar

Titulní strana patentu Jessie Langsdorfa
Titulní strana patentu
Jessie Langsdorfa
Základní tvar moderní kravaty zůstává nezměněn od počátku 20. století a byl definitivně posvěcen Jessiem Langsdorfem v roce 1924. Jedinými dvěma faktory dnešního ustáleného tvaru vázanek jsou délka a zejména šířka. Šedesátá léta 20. století přinesla módu úzkých kravat, aby pak v 70. letech byla jejich šířka extrémně rozšířena (a současně i zkrácena délka). Ale klasický a nadčasový tvar kravaty je dán objektivními zákonitostmi celkových proporcí.

Šířka kravaty (měřeno v jejím nejširším bodě) musí být ve správném poměru k šířce klop saka. Šířka klop pánského saka je prakticky konstantní od 20. let 20. století a ani Giorgio Armani, když na počátku 80. let představil nový střih sak, si nedovolil ji změnit. Šířka nadčasové kravaty, odolné proti krátkodobým výstřelkům módy, se pohybuje v rozmezí 8,5 až 10 cm.

I délka nadčasové kravaty je dána celkovými proporcemi mužského torza. Příliš krátká vázanka, která končí vysoko nad opaskem, odhaluje břicho a příliš dlouhá, která sahá hluboko pod opasek, zase vypadá směšně. Za nadčasovou, módním trendům odolnou je možné pokládat délku mezi 145 a 155 cm.Robert F. Kennedy - 60. léta 20. století
Robert F. Kennedy
60. léta 20. století
Gene Hackman - 70. léta 20. století
Gene Hackman
70. léta 20. století


Copyright ©2005 - 2022 SEKORA consulting s.r.o.
Navštivte nás na Facebooku    Navštivte nás na Facebooku
Programování a webhosting MagicHouse s.r.o.