Barva

Barva kravaty je snad nejviditelnější její vlastností.
Harrison Ford - Tón v tónu
Harrison Ford
Tón v tónu  
Dnešní vázanky jsou produkovány v téměř neomezených barevných škálách a barevných kombinacích. Výběr vhodné barvy je vždy naprosto individuální a zcela osobní. Ale i v této oblasti platí některá univerzálně uznávaná nadčasová pravidla.

Naprosto obecně lze říci, že barevnost jednotlivých součástí véčka pod obličejem moderního muže (tvořeného sakem, košilí a vázankou) může být buď ve vzájemné harmonii nebo v kontrastu.

V prvním případě - v barevné harmonii - jsou jednotlivé odstíny každé části oblečení voleny ze stejné oblasti barevného spektra tak, aby se vzájemně doplňovaly a dokonale ladily. Typickým příkladem je tón v tónu - např. tmavě modré sako, světlejší modrá košile a velmi tmavě modrá kravata. Barvy v harmonii ve výsledku poskytují celkově tlumenější vzhled.


Jaques Chiran - Kontrastní ladění
Jaques Chiran
Kontrastní ladění  
Při ladění do kontrastu se používají takové barvy, které jsou z jiné části barevného spektra. Příkladem může být kombinace, kterou často nosil prezident Reagan - tmavě modrý oblek, bílá košile a tmavě červená kravata. Kontrastní barevné kombinace mohou působit zářivějším, uvolněnějším dojmem.

Barva vlasů a odstín pleti jsou další významné součásti barevné skládanky. Ladění do harmonie je obvykle vhodnější pro muže, u nichž je kontrast mezi odstínem pleti a barvou vlasů tlumený, méně výrazný. Barevnou harmonii ještě více podtrhne, pokud některá z barev je barvě vlasů podobná. Naproti tomu u mužů, u nichž je rozdíl v odstínu pleti a vlasů výrazný, bývá vhodnější kontrastní ladění barev.

Ukázka doporučených barevných kombinací pro různé typy mužů z 30. let 20.století Apparel Arts
Ukázka doporučených barevných kombinací pro různé typy mužů z 30. let 20.století Apparel Arts


Mezi nejuniverzálnější barvy vázanek, které jsou vhodné prakticky k libovolné příležitosti patří modré, červené, šedé a černé. V případě, že nejde o jednobarevnou vázanku, je dobrým trikem, pokud doplňková barva na kravatě je velmi podobná barvě buď saka nebo košile.

Ale stejně jako u ostatních vlastností kravaty, i u barvy je rozhodující osobnost toho, kdo ji nosí, jeho pocity a preference. Mnozí významní muži historie i současnosti dávají dlouhodobě přednost určité barvě vázanky - např. Ronald Reagan byl pověstný svými červenými kravatami nebo Bill Clinton často nosil vázanky žluté barvy.

Ronald Reagan
Ronald Reagan
Bill Clinton
Bill Clinton

Copyright ©2005 - 2022 SEKORA consulting s.r.o.
Navštivte nás na Facebooku    Navštivte nás na Facebooku
Programování a webhosting MagicHouse s.r.o.