Příležitost

Asi nejdůležitějším kritériem pro volbu vhodné kravaty je, pro jakou příležitost má být použita. Je zřejmé, že do divadla nebo na koncert se hodí jiná kravata než na odpolední nedělní vycházku s rodinou. Velmi zjednodušeně je možné různé situace, ve kterých se muž ocitá v kravatě, rozdělit do tří základních skupin.

Formální (společenské) příležitosti
Svatba Marilyn Monroe a Joe DiMaggia
Svatba Marilyn Monroe
a Joe DiMaggia
Jde o situace, ve kterých patří kravata k de facto povinné výbavě muže - návštěva divadla, koncertu, recepce, večeře s důležitým zákazníkem apod. V těchto situacích je nejjistějším oblečením pro muže tmavý (černý nebo tmavě modrý) jednobarevný oblek, který je doplněn jednobarevnou - obvykle zářivě bílou - košilí. Kravata, která v žádném případě nepokazí výsledný velmi formální dojem, je jednobarevná a tmavá - tmavě červená, tmavě modrá, černá nebo tmavě šedá. Pokud by jednobarevná vázanka budila příliš mdlý a usedlý dojem, lze bez obav použít drobný kontrastní vzorek (puntík nebo foulard) nebo některou z proužkových variant. Obecně platí, že čím je vzorek na kravatě drobnější, tím více se hodí pro formální příležitosti. I některé vázanky s paisley vzorem představují vynikající a neokoukanou alternativu k solidnímu vzhledu jednobarevných kravat.

Dennodenní (pracovní) nošení
Tony Blair
Tony Blair
Nejčastějšími případy, kdy moderní muž vyráží do světa v kravatě, jsou zaměstnání, kancelář nebo obchodní jednání. Pro tyto příležitosti se muži oblékají buď do obleku nebo do vhodné kombinace saka a oblekových kalhot. Barevné ladění obleku zahrnuje celé spektrum barev, od "klasických" - tmavomodré a šedé přes černou, antracitovou a hnědou - až po méně obvyklé (ale to neznamená, že méně vhodné) - odstíny zelené, kovově modré i světlejších khaki variant pro letní období. Nejen barvy, ale i vzory oblekových látek tvoří pestrou škálu - jednobarevné, proužkové (vlasové i širší proužky) a kostičkové bývají nejrozšířenější. Pro volbu vhodné vázanky pro dennodenní nošení neplatí žádné ustálené konvence a důležité je, aby kravata vhodně barevně i vzorově doplňovala celkový dojem. Mezi nejrozšířenější vázanky masově používané pro dennodenní nošení patří ty s proužkovým, puntíkovým nebo foulardovým vzorem. Poněkud méně obvyklé jsou kravaty s kostičkovým vzorkem nebo klubové.

Volný čas
Vévoda z Windsoru
Vévoda z Windsoru  
Po období, které omezilo nošení vázanky ve volném čase, se dnes kravata opět vrací i do této sféry. Úspěšný moderní muž si jistě rád vezme sportovní sako nebo modrý blejzr doplněný vhodnou kravatou na nedělní vycházku s rodinou, na návštěvu sportovního utkání, na posezení s přáteli či na dostihy. Pro volný čas jsou obzvláště vhodné kravaty s geometrickým či kostičkovým vzorem a samozřejmě klubové vázanky s motivem blízkým provozované aktivitě. I barevné ladění kravat pro volný čas bývá pestřejší a využívá kontrastnějších barevných kombinací. Volný čas je také příležitostí, kdy nejvhodnějším materiálem, ze kterého je vázanka vyrobena, nemusí být 100% hedvábí - vlněné nebo pletené kravaty jsou naprosto stejně vhodné.


Kromě výše uvedených základních příležitostí je třeba zmínit se i o další situaci, ve které lidé rozhodují o volbě vázanky - Kravata jako dárek (tomuto tématu je věnována samostatná stránka našeho webu).

Copyright ©2005 - 2022 SEKORA consulting s.r.o.
Navštivte nás na Facebooku    Navštivte nás na Facebooku
Programování a webhosting MagicHouse s.r.o.