Jak nosit kravatu

Kravata jako výraz osobnosti
Pánská móda se na prahu třetího tisíciletí neomylně vrací zpět ke "klasickému" výrazu. Oblek, doplněný oblekovou košilí a vhodnou kravatou, je opět ústředním prvkem pánské pracovní garderoby - navzdory všem snahám o uvolnění zaběhnutých konvencí. Navíc i oblečení pro volný čas - kromě ryze sportovního - se pomalu vrací k tradicím, tak dobře nastaveným ve 30. letech 20. století. Dnes je naprosto normální obléci si pro volný čas něco jiného než džínsy a mikinu - sportovní sako, modrý blejzr, khaki kalhoty, košile a vázanka jsou zpět ve fóru.

V době, kdy muži nosí do práce i mimo ni obleky, se význam vhodné kravaty posiluje. Oblek s oblekovou košilí tvoří jakousi uniformu moderního úspěšného muže a vázanka je prakticky jedinou součástí pánského šatníku, která může - a také by měla - vyjádřit osobnost jejího majitele. Pomocí kravaty je možné změnit vzhled a tím se odlišit od ostatních. Se stejným oblekem a stejnou košilí mohou různě zvolené kravaty ovlivňovat celkový dojem - od usedlého přes solidní až po veselý či rozverný. Ještě zásadnějších změn ve vzezření je možné dosáhnout, pokud do stejného obleku použijete odlišné kombinace košile a kravaty - a to až do takové míry, že méně pozorné okolí vůbec nepostřehne, že máte na sobě tentýž oblek.

Kravaty plní i významnou estetickou funkci. Nejenomže zakrývají knoflíky na košili, ale zdůrazňují i svislé linie mužské postavy - stejně jako zlaté knoflíky na vojenských uniformách - a tím muže zeštíhlují.

Kravata nemá žádnou jinou funkci než estetickou, ovšem její význam pro celkový dojem dobře oblečeného muže je naprosto ojedinělý.


Vše směřuje k obličeji
Soudobé trendy v pánské módě zdůrazňují nadčasovou klasiku doplněnou o pohodlnější a nositelnější střihy. Pánské oblečení by mělo zvýraznit mužný charakter postavy a celková kompozice oblečení by měla vést oči pozorovatelů nezadržitelně k ústřednímu bodu - k obličeji.

Těsně pod obličejem se nachází véčko, tvořené klopy zapnutého saka, košilí a jejím límcem a vázankou. Tato část oblečení, resp. vhodné nakombinování jednotlivých prvků véčka má schopnost zásadně pozměnit vzhled právě díky bezprostřední blízkosti obličeje. Nejde jen o barevné kombinace, ale i o zachování vhodných proporcí a namíchání správných vzorů i materiálů jednotlivých částí.

V rámci véčka pod obličejem má vázanka poměrně výsadní postavení - představuje jedinou svislou linii, která přímo směřuje k obličeji. Vlastnosti kravaty (její vzor, barva, resp. barevný kontrast s ostatními součástmi véčka, tvar - především šířka v poměru k šířce klop saka a materiál) spolu se způsobem jejího uvázání mají schopnost rozšířit nebo zúžit obličej, zvětšit či zmenšit ramena a ve svém důsledku změnit celkové proporce muže.


Vhodná kravata
Volba vhodné kravaty a její harmonické skloubení s ostatními částmi oblečení podstatným způsobem ovlivňují celkový vzhled jejího nositele. Pro každou příležitost je vhodná poněkud jiná vázanka i jiná kombinace kravaty se zbytkem oblečení. Stejně tak i každému muži sluší jiné barvy a jejich vzájemné sladění a i materiál vázanky by měly být v souladu s ostatním ošacením.

Při výběru té "správné" kravaty je důležité věnovat pozornost následujícím oblastem:


Správně uvázaná kravata
Pokud již máte vybranou vázanku, která se vám líbí a vyjadřuje vaši osobnost, máte ji správně barevně i vzorově sladěnou s ostatním oblečením a je od vámi oblíbené značky, zbývá ještě nepokazit celkový dojem nevhodným uvázáním

První věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je délka uvázané kravaty. Vázanka by neměla být nošena ani příliš krátká (pak odhaluje břicho) ani příliš dlouhá (v tomto případě působí téměř klaunsky). Ta optimální délka je taková, že spodní cíp kravaty by měl být na úrovni spodní hrany přezky opasku. Stejně jako ostatní vlastnosti vázanky, i tato je prověřena dlouholetými zkušenostmi a módními pokusy. Délka uvázané kravaty k opasku vytváří harmonický vzhled a zaručuje, že mužné proporce budou v ideálním souladu.

Samostatnou a důležitou kapitolou jsou uzly, které se používají k vázání kravat. Možností, jak si uvázat kravatu, je bezpočet, ale asi nejpoužívanější jsou 4 uzly - Long (nebo také Four In Hand), Windsor, Manhattan (poloviční Windsor) a Pratt (označovaný také jako Shelby). Každý z těchto čtyř uzlů je něčím osobitý a lépe se hodí k jiné kombinaci límce košile a materiálu kravaty. Více o vázání uzlů se dočtete na stránkách Vázání uzlů.


Poznámka na závěr
Předchozí řádky nejsou v žádném případě nějakými absolutními a neměnnými "radami" nebo pravidly, jak se má vázanka vybrat a nosit. Je to pouze shrnutí třísetleté zkušenosti s kravatami a ten, kdo se bude těmito doporučeními řídit, se vyvaruje udivených pohledů a pozdvižených obočí.

Moderní muž na prahu 21. století má téměř absolutní svobodu při volbě svého oblečení. To nejpodstatnější však je, jak se ON bude ve SVÉM oblečení cítit a zda JEHO oděv podpoří JEHO sebevědomí.


Copyright ©2005 - 2021 SEKORA consulting s.r.o.
Navštivte nás na Facebooku    Navštivte nás na Facebooku
Programování a webhosting MagicHouse s.r.o.